Česká republika. 200 Kč 2022. Jože Plečnik. Běžná kvalita.

Kód: CNB135BK
395 Kč
Skladem (>5 ks)
Můžeme doručit do:
16.8.2022
Možnosti doručení

Datum emise: 26. ledna 2022

Detailní informace

Detailní popis produktu

Uvedené ceny dosud neemitovaných mincí nejsou konečné. Konečná cena bude známa po vyhlášení ceny mince Českou národní bankou, a rovněž na základě aktuální tržní ceny po emisním datu, především její aktuální sběratelské hodnoty a také na základě aktuální ceny drahých kovů na londýnské burze.

Česká národní banka vypsala v lednu 2021 ceny za předložení uměleckého návrhu pamětní mince, která bude vydána ke 150. výročí narození Jože Plečnika, s uzávěrkou dne 5. března 2021.

Vypsání ceny se zúčastnilo 18 výtvarníků, kteří předložili celkem 22 sádrových modelů a 1 kresebný návrh. Vyhodnocení uskutečnila Komise pro posuzování návrhů na české peníze dne 20. dubna 2021. Oborným poradcem byl doc. Ing. arch. Zdeněk Lukeš, specialista z odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky.

Návrhy byly hodnoceny tradičním tříkolovým způsobem. Před zahájením hodnocení komise vyřadila 1 návrh z důvodu nedodržení předepsaných podmínek, návrh byl odevzdán pouze v grafické podobě. V prvním kole bylo vyřazeno osm návrhů, které se vyznačovaly výtvarnými či technickými nedostatky. Ve druhém kole bylo oceněno sedm návrhů základní odměnou a dva návrhy zvýšenou odměnou.

Do třetího kola postoupilo pět návrhů, které komise označila za tematicky i výtvarně nejzdařilejší. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh Vojtěcha Dostála, DiS., za dokonalý portrét Jože Plečnika a za kompozici fragmentů z jeho realizovaných návrhů (fasáda kostela Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze a zakončení sloupu na Moravské baště v zahradě Na Valech Pražského hradu). Druhou cenu komise udělila návrhu Asamata Baltaeva, DiS., za velmi nápadité ztvárnění řezopohledu na výše uvedený kostel a kvalitní portrét. Třetí cenu obdržel návrh Mgr. Marie Šeborové za zakomponování vynikajícího Plečnikova portrétu do fasády kostela. Další návrh Vojtěcha Dostála, DiS., a návrh Luboše Charváta získaly ve třetím kole mimořádnou odměnu.

Bankovní rada České národní banky na svém jednání dne 20. května 2021 potvrdila rozhodnutí komise a schválila realizaci mince podle návrhu Vojtěcha Dostála, DiS.

Doplňkové parametry

Kategorie: Mince ČNB
Hmotnost: 0.2 kg
Typ: Stříbrné mince
Materiál: STŘÍBRO
Hmotnost [gramy]: 13 g
Balení: Mince v kapsli, Certifikát
Ročník: 2022
Ochranné prvky: Zákonná ochrana platidel, Certifikát, Puncovní zákon
Emitent: Česká národní banka
Hrana: Vroubkovaná
Kvalita: Běžná kvalita (standard)
Mincovna: Česká mincovna, a.s.
Nominální hodnota: 200 Kč
Ryzost: 925/1000 Ag
Průměr mince: 31 mm
pairedProduct: NOM200
Emitent: Česká národní banka
Země původu: Česká republika
Garance výkupu: ANO

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
5
1x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x
Nevyplňujte toto pole:
5
JB Avatar autora | 29.1.2022
Naprostá spokojenost, rozhodně doporučuji.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení