Česká republika. 200 Kč 2022. Dana Zátopková, Emil Zátopek. Běžná kvalita.

Kód: CNB138BK
395 Kč
Předobjednávka
Možnosti doručení

Datum emise: 14. září 2022

Źádnou zálohu zatím není třeba platit, vyčkejte, prosím, dalších pokynů a informací!!!

Detailní informace

Detailní popis produktu

Uvedené ceny dosud neemitovaných mincí nejsou konečné. Konečná cena bude známa po vyhlášení ceny mince Českou národní bankou, a rovněž na základě aktuální tržní ceny po emisním datu, především její aktuální sběratelské hodnoty a také na základě aktuální ceny drahých kovů na londýnské burze.

Česká národní banka vypsala v červenci 2021 ceny za předložení uměleckého návrhu pamětní mince, která bude vydána ke 100. výročí narození Dany a Emila Zátopkových, s uzávěrkou dne 20. srpna 2021.

Vypsání ceny se zúčastnilo 11 výtvarníků, kteří předložili celkem 17 sádrových modelů. Vyhodnocení uskutečnila Komise pro posuzování návrhů na české peníze dne 1. září 2021. Odbornou poradkyní byla Alžběta Klímová z České olympijské nadace.

Návrhy byly hodnoceny tradičním tříkolovým způsobem. V prvním kole bylo vyřazeno sedm návrhů, které se vyznačovaly výtvarnými či technickými nedostatky. Ve druhém kole bylo oceněno pět návrhů základní odměnou a dva návrhy zvýšenou odměnou.

Do třetího kola postoupily tři návrhy, které komise označila za tematicky i výtvarně nejzdařilejší. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh Vojtěcha Dostála, DiS., za velmi zajímavou kompozici atletických motivů a státní vlajky na líci a vynikající portréty Dany a Emila Zátopkových v pohybu na rubu. Druhou cenu obdržel návrh Asamata Baltaeva, DiS., za velmi pěkné ztvárnění obou postav v pohybu, kvalitní portréty a za propojení obou stran návrhu zakomponováním písmene Z. Třetí cenu udělila komise Mgr. Petru Horákovi za postavy v pohybu na líci a vtipnou karikaturu obou ikonických sportovců na rubu.

Bankovní rada České národní banky na svém jednání dne 27. října 2021 potvrdila rozhodnutí komise a schválila realizaci mince podle návrhu Vojtěcha Dostála, DiS.

Doplňkové parametry

Kategorie: Mince ČNB
Hmotnost: 0.2 kg
Typ: Stříbrné mince
Materiál: STŘÍBRO
Hmotnost [gramy]: 13 g
Balení: Mince v kapsli, Certifikát
Ročník: 2022
Ochranné prvky: Zákonná ochrana platidel, Certifikát, Puncovní zákon
Emitent: Česká národní banka
Hrana: Vroubkovaná
Kvalita: Běžná kvalita (standard)
Mincovna: Česká mincovna, a.s.
Nominální hodnota: 200 Kč
Ryzost: 925/1000 Ag
Průměr mince: 31 mm
pairedProduct: NOM200
Emitent: Česká národní banka
Země původu: Česká republika
Garance výkupu: ANO

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení